Vladimír Putiš

Narodil sa 20. 5. 1920 v Bobrove (Kyjevská oblasť bývalej ZSSR). Do Košíc prišiel ako 20 ročný v roku 1940. V roku 1949 spolu s niekoľkými ďalšími nadšencami založil Miestnu organizáciu kynologickej jednoty a stal sa jej prvým predsedom. Bol držiteľom chráneného názvu chovateľskej stanice "z Trinástky", ktorú dlhé roky veľmi dobre poznali a dodnes poznajú všetci vyznávači pracovného typu nemeckého ovčiaka. Odchoval asi do 300 šteniat.

Napriek tomu, že sa svojou celoživotnou chovateľskou a kynologickou činnosťou nezmazateľne zaradil medzi vyznávačov nemeckého ovčiaka, jeho prvým psom bola kólia menom Alah, ktorú úspešne využíval v inštruktorskej práci s mladými, začínajúcimi psovodmi. Až druhým psom bola chovateľský veľmi úspešná sučka nemeckého ovčiaka Sáca, na ktorej odchoval svoj prvý vrh.

Počas svojho života za aktivitu v kynológii obdržal skoro všetky vyznamenania ZVÄZARMu a Slovenského zväzu drobnochovateľov. V klube zastával okrem funkcie predsedu MO Košice - Anička aj funkcie hospodára a inštruktora výcviku. Bol rozhodcom z výkonu a od roku 1972 rozhodcom pre posudzovanie exteriéru plemena Nemecký ovčiak. V roku roku 1954 sa stal krajským poradcom chovu NO. V rokoch 1953 - 1964 člen ÚV Zväzarmu, v rokoch 1969 - 1971 člen Odbornej kynologickej komisie pri ÚV SZD. V rokoch 1968 - 1970 predseda klubu chovateľov NO.

Vladimír Putiš bol telom i dušou kynológ, obetavý a mimoriadne pracovitý, mimoriadne rád sa venoval deťom a mládeži. Pri chovateľských i výcvikových akciách venoval účastníkom ceny, ktoré sám vytvoril a kde uplatnil svoju modelársku zručnosť - náhubky pre psov, širokú paletu nádherných upomienkových predmetov ako plakety, medaile a podobne.

Dňa 24.12.1988 zomrel vo veku 68 rokov. Na základe výsledkov celoživotnej práce so psami sa však jeho meno nezmazateľne zapísalo do dejín slovenskej kynológie.

© 2018 Kynologický klub Anička | Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!